Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У сучасних трансформаційних процесах, що відбуваються в українському суспільстві, дедалі вагомого значення набуває інститут державної служби.
Державна служба – це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Для ефективного та якісного виконання завдань і функцій держави, побудови професійної, престижної, орієнтованої на потреби громадян державної служби, необхідні, передусім, кваліфіковані кадри.
Визначальною процедурою відбору державних службовців є конкурс, процедура проведення якого в умовах реформування державної служби суттєво змінилася.
Як поповнити лави державних службовців, дізнатися про відкриті вакансії та особливості конкурсного добору на посади державних службовців категорії Б та В, розглянемо у нашій статті.
З метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки, проводиться конкурс на заміщення посад державної служби, процедуру проведення якого визначено Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 (зі змінами).
Для належної і прозорої організації процесу конкурсного відбору на посади державної служби створено Єдиний портал вакансій державної служби НАДС https://career.gov.ua/, на якому особи, що бажають працювати в державних органах, можуть знайти всю необхідну інформацію про відкриті вакансії державної служби України.
Першим етапом проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби є прийняття керівником державної служби в державному органі рішення про оголошення конкурсу, після чого наказ про оголошення конкурсу, умови, дата та час його проведення розміщуються на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС. Також інформація про проведення конкурсу може бути оприлюднена на офіційному вебсайті відповідного державного органу, інших вебсайтах, у ЗМІ. Тож для пошуку вакантних посад державної служби слід періодично переглядати офіційні веб-сайти державних органів або здійснювати пошук на порталі вакансій за категоріями А, Б, В, областю/містом чи назвою органу державної влади.
Наступним етапом конкурсу є прийняття та розгляд інформації від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі.
З 26.09.2019, після набрання чинності змін до Порядку, особи, які бажають взяти участь у конкурсі на посади державної служби категорій Б та В та відповідають вимогам, визначеним в умовах проведення конкурсу, у межах встановленого строку подають конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС таку інформацію:
– заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади за формою згідно з додатком 2 Порядку;
– резюме за формою згідно з додатком 2-1 Порядку, у якому зазначаються паспортні дані, відомості про вищу освіту, підтвердження рівня вільного володіння державною мовою, стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, визначеними в умовах проведення конкурсу;
– заяву, у якій повідомляють, що до них не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади”, та надають згоду на проходження перевірки і оприлюднення відомостей стосовно них відповідно до зазначеного Закону.
Також, за бажанням, можна подавати і додаткову інформацію, зокрема стосовно попередніх результатів тестування, досвіду роботи, компетентностей репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).
На електронні документи, які подаються для участі у конкурсі, обов’язково накладається кваліфікований електронний підпис кандидата.
Варто зазначити, що до 31 грудня 2019 року кандидати могли подати інформацію до конкурсної комісії особисто або надіслати її поштою. Але вже з 01.01.2020 така інформація подається лише онлайн через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС. Для цього потрібно створити власний профіль користувача та заповнити необхідну інформацію.
Про результати розгляду поданої інформації служба управління персоналом державного органу повідомляє кандидата одним із доступних способів, обраних ним, протягом трьох днів з дня її надходження.
У разі, якщо інформація, подана кандидатом на посаду, відповідає встановленим умовам, конкурсант допускається до наступного, досить важливого етапу конкурсу – тестування на знання Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства. Перелік тестових питань з варіантами відповідей затверджується НАДС та оприлюднюються на його офіційному вебсайті.
Тест містить 40 запитань, загальний час тестування становить не більше 40 хвилин.
За результатами тестування кандидатам виставляються 2, 1 або 0 балів.
Для посад категорії Б 2 бали ставиться, якщо правильних відповідей 34 і більше, 1 бал за кількість правильних відповідей 26-33; 0 балів – менше 26 правильних відповідей.
Для посад категорії В 2 бали виставляються кандидатам, які відповіли правильно на 32 запитання і більше, 1 бал – на 24-31 запитання, 0 балів – 23 і менше.
Якщо конкурсант отримує 0 балів він не допускається до наступного етапу конкурсу.
Проходження тестування насамперед залежить від належного рівня підготовки, тому для отримання прохідної кількості балів слід володіти достатніми знаннями норм Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства, а також слідкувати за змінами до даних нормативно-правових актів.
Крім того, за рішенням конкурсної комісії, для кандидатів на посади категорії Б можуть бути запропоновані ситуаційні завдання, за результатами яких оцінюється рівень професійної компетентності кандидата відповідно до посадових обов’язків. Для прикладу кандидатам може бути запропоноване завдання описати план дій та заходів під час вирішення певної ситуації або підготувати проєкт організаційно-розпорядчого документа (листа, наказу, розпорядження, протоколу тощо).
На вирішення одного ситуаційного завдання надається одна година та за результатами його розв’язання виставляються 1, 2 або 0 балів.
У разі проходження тестування та розв’язання ситуаційних завдань (для категорії Б) кандидати допускаються до співбесіди, під час якої кожен член конкурсної комісії оцінює знання, уміння, компетенції, необхідні особистісні якості конкурсантів.
Шляхом додавання середніх балів, набраних конкурсантами під час проходження усіх етапів конкурсу, визначається загальна кількість балів кожного та формується загальний рейтинг кандидатів.
П’ять кандидатів з найбільшою кількістю балів відповідно до загального рейтингу запрошуються до завершального етапу конкурсного відбору – співбесіди, яку проводить керівник державної служби та за її результатами приймає рішення про переможця (переможців) конкурсу або про його (їхню) відсутність.
Отже, з огляду на викладене вище, можна дійти висновку, що проходження конкурсного відбору це досить кропіткий і трудомісткий процес, який під силу пройти лише тим, хто ставить перед собою мету та старанно і впевнено прямує до неї.
Прес-служба суду